Ontsnapping van Schanseiland

In dit lesprogramma maken leerlingen kennis met de spannende en bewogen geschiedenis van het Schanseiland en van de Groote Kerk in het oude centrum van Maassluis.

Ontsnapping van Schanseiland; Het mysterie van de Groote Kerk van Maassluis. Geschiedenis van de kerk en Schanseiland.

Doelgroep

Groep 7 en 8

Discipline

Erfgoed

Culturele instelling

De Groote Kerk

Aantal lessen

3 (2 op school, 1 in kerk)

Locatie

Op school en op locatie

Verwante thema's

Omgevings- en erfgoedgeschiedenis; Religie; Kunst/ cultuur; Conflict; Handwerk/ ambacht; Taal.

Dit programma is onderdeel van route B: Burgerschap

Betrokkenheid, Diverse perspectieven, Gelijkheid / eigen handelen

Ontsnapping van Schanseiland

Schanseiland ontstond als verdedigingswerk tegen de Spanjaarden in de Tachtigjarige Oorlog. In de 17de eeuw werd op deze plek de imposante Groote Kerk met ‘vissersgeld’ (opbrengsten uit de haringvangst) gebouwd. In en om de kerk zijn veel sporen te vinden, die vertellen over deze bijzondere en spannende geschiedenis: handwerklieden lieten hun naam als grafitti achter, er zijn ontelbare grafstenen, een enorm 300-jaar oud orgel, een bijzondere preekstoel, gedenkborden en meer. Er schijnen zelfs ondergrondse tunnels verstopt te zijn waarmee je in barre tijden stiekem van het eiland kon ontsnappen.

Het programma bestaat uit 3 onderdelen:

  • Les 1: op school kennis maken met deze bijzondere plek, maar ook met de 17de-eeuws Steijn, die hun hulp vraagt bij het oplossen van een mysterie (korte les of uitgebreid, door leerkracht zelf).
  • Les 2: bezoek aan de Kerk aan de hand van een spannend speurspel, op zoek naar de oplossing van het mysterie van Steijn (verzorgd door medewerkers van de Groote Kerk).
  • Les 3: op school, verwerken van ervaringen in een creatieve opdracht ((korte les of uitgebreid, door leerkracht zelf).

Kerndoel(en)

Nederlands

  • 1: informatie verwerven uit gesproken taal.
  • 2: geven en vragen van informatie, verslag, uitleg, instrueren en discussiëren.

 

Oriëntatie op jezelf en de wereld > Tijd

  • 51: gebruiken van eenvoudige historische bronnen gebruiken, hanteren van aanduidingen van tijd en tijdsindeling.
  • 52: kenmerkende aspecten van diverse tijdvakken.

 

Kunstzinnige oriëntatie

  • 54: met beelden, taal, muziek, spel en beweging gevoelens en ervaringen uitdrukken en communiceren.
  • 55: reflecteren op eigen werk en dat van anderen.
  • 56: kennis over en waardering voor cultureel erfgoed.

Lesdoel(en)

De leerling:

  • Maakt aan de hand van spannende verhalen kennis met en verwondert zich over de bijzondere lokale geschiedenis van Maassluis, met name de 16de een 17de eeuw (Tachtigjarige Oorlog, Gouden Eeuw, Visserij)
  • Verbindt deze gebeurtenissen met een aantal belangrijke landelijke historische feiten
  • Realiseert zich dat cultuur, erfgoed en geschiedenis overal om je heen zijn
  • Werkt met authentieke historische bronnen en doet zelf onderzoek
  • Verhoudt zich tot hetgeen hij ontdekt: wat vind ik hiervan, wat zou ik doen, wat zegt dit over mijn eigen tijd?
  • Verwerkt zijn indrukken en ervaringen in een creatief opdracht

Onderwijsthema's

Vensters Canon van Maassluis:

  • Het ontstaan van Maassluis
  • Fort op de Schans
  • Johannes Fenacolius

 

Vensters Canon van Nederland:

  • De Opstand
  • Willem van Oranje

 

Tijdvakken:

  • Tijd van Ontdekkers en Hervormers (16de eeuw)
  • Tijd van Regenten en Vorsten (17de eeuw)

Lesmateriaal

  • Handleiding voor de leerkracht (beschrijving opzet 3 lessen)
  • Introductie-animatie-video (les 1)
  • Afsluitende video (les 3)